Wpisy użytkownika .Antonina. z dnia 8 stycznia 2010

Liczba wpisów: 2

awforsaken
 
.Antonina.: Dzisiaj o 19:45 na premierę 'Daybreakers'Rok 2016. Minęło 10 lat od chwili kiedy tajemnicza choroba zmienia ludzi w wampiry. Są oni chwytani i hodowani jak zwierzęta, które mają dostarczać życiodajny pokarm. Życie nowych istot uzależnione jest od dostępu do krwi zdrowych ludzi, których na świecie zostaje coraz mniej. Kiedy gatunek ludzki jest bliski wymarcia, pojawiają się wampiry, które stają w obronie ostatnich ludzi.

A i mam jeszcze recenzje ;]

Bracia Spierig mieli dobry pomysł: pokazać świat rządzony przez wampiry, gdzie resztki ludzkości zostały sprowadzone do roli worków z krwią. Wystarczyło zaledwie parę miesięcy, żeby tajemnicza epidemia zdziesiątkowała nasz gatunek, zamieniając go w dzieci nocy. Piaskownica, w której się bawią, nie należy jednak do najweselszych miejsc. Z powodu deficytu pokarmu społeczność wampirów pogrąża się w psychozie – na ulicach coraz częściej dochodzi do aktów agresji, zaś  nastolatkowie, niemogący poradzić sobie ze świadomością, że nigdy nie dorosną, popełniają samobójstwa. W podziemnych laboratoriach wszechmocnej korporacji trwają, co prawda, prace nad wynalezieniem sztucznej krwi, ale kolejne testy kończą się niepowodzeniem. Jeszcze chwila, a wszyscy rzucą się sobie do gardeł... Cóż za ironia: sięgając po nieśmiertelność,  odrzuca się wolność.  Dalszą egzystencję wyznaczają wówczas jedynie wyniszczające ataki głodu.  

Twórcom "Daybreakers - Świt" starczy inwencji przez pierwszych piętnaście minut filmu. Później pesymistyczna wizja rzeczywistości zostaje jednak zagryziona przez standardowe kino akcji, w którym w ruch idą karabiny, kusze i osinowe kołki. Szlachetny hematolog Ed zostaje zwerbowany przez człowieczy ruch oporu, aby pomóc mu w starciu z bezwzględnymi przedstawicielami "zębolandu".  Grający postać naukowca Ethan Hawke czyni z niego ostatniego sprawiedliwego w świecie wampirów. Ed stał się upiorem nie z własnej woli – przemienił go brat obawiający się, że bohater nie poradzi sobie w nowej rzeczywistości. Moralny konflikt w rodzinie staje się motorem napędowym kolejnych zdarzeń.  
Swego czasu Spierigowie terminowali w telewizji jako realizatorzy reklam. Ów rodowód  daje o sobie znać parę razy w trakcie seansu – krwawe efekty i cyfrowe podrasowanie kadrów  mają często dużo większe znaczenie niż psychologiczne uzasadnienie postępowania bohaterów. Sceny makabry są jednak najwyższej klasy. Panowie reżyserzy wiedzą, jak podkręcać napięcie, a potem odpalić pełną szkarłatnej cieczy bombę. Szkoda, że w międzyczasie musimy słuchać głupkowatych wywodów Willema Dafoe, który każe nazywać się Elvisem i niczym wujek Dobra Rada znajduje rozwiązanie w każdej kryzysowej sytuacji.

W ostatnich latach przez ekrany kin i telewizorów przetoczył się tuzin obrazków prezentujących krwiopijców albo jako romantycznych kochanków, albo jako bezmózgie bestie. Na ich tle "Daybreakers" to powiew świeżości w wyssanym ze świeżości gatunku horroru wampirycznego. Gdyby twórcy nie lubowali się tak bardzo w efekciarskich zagrywkach, mogliby dostać medal dla honorowych dawców krwi.
 

awforsaken
 
.Antonina.: Już po filmie.

Moim zdaniem był GE-NIA-LNY ;d

Jestem ciekawa następnej części.

Przez wiekszość seansu z L. siedziałyśmy sztywno jak trupy [czyt. wampiry ]

Ethan Hawke jako wampir wyglądał świetnie , jak przemienił się w człowieka stracił cały swój urok.
  • awatar Lelien: Jako wampir był boski, jako człowiek - mnie urodziwy; ale jego gra aktorska, muszę przyznać, że była bez zarzutu. Prawdy powiedziawszy, nie zanotowałam braku talentu aktorskiego u nikogo. Film świetny, chcę go jeszcze raz obejrzeć! Ps Kocham nałogowych palaczy.
  • awatar .Antonina.: Jak dobrze ,że dało się namówić Irenkę.
Pokaż wszystkie (2) ›